Гърдите й растяха всеки ден и станаха големи, така че вече не можеше да ходи: „Станах инвалид, те съсипаха живота ми“ 

31 май 2024 07:09   4466 прочита


 
 
Рошел (37) от Бирмингам страда от рядкото заболяване гиганомастия, което непрекъснато увеличава гърдите й с течение на времето. 


До 35-годишна възраст Рошел достига сутиен с размер 36HH, който по нашите стандарти надвишава 95D. Това разстройство има много негативно въздействие върху цялостното здраве и ежедневието. Тя стигна до ситуация, в която вече не можеше да се изправи или да ходи. За нея ходенето до магазина, носенето на бикини, излизането или извършването на някаква дейност беше огромна пречка. 


„Големите гърди са недостатък. Те можеха да унищожат живота ми“, каза Рошел. 

Ситуацията се промени едва след операцията, когато тя най-накрая започна да живее нормален живот. 

Хипертрофия на гърдата 
Хипертрофията на гърдата е рядко медицинско състояние на съединителната тъкан на гърдата, при което гърдите стават прекалено големи. Състоянието често се разделя въз основа на тежестта - има два вида: макромастия и гигантомастия. 

Хипертрофията на гръдната тъкан може да бъде причинена от повишена хистологична чувствителност към определени хормони като женските полови хормони. Пролактин и растежни фактори. 

Хипертрофията на гърдата е доброкачествено, прогресивно уголемяване, което може да се появи и в двете гърди (двустранно) или само в едната (едностранно). За първи път е научно описан през 1684 г. 


Основната причина за бързо нарастващата съединителна тъкан на гърдата, водеща до огромен размер, не е добре разбрана. Предполагаемите фактори обаче включват повишено ниво/експресия или повишена чувствителност на определени хормони (напр. естроген, прогестерон и пролактин) и/или растежни фактори (напр. чернодробен растежен фактор, инсулиноподобен растежен фактор 1 и епидермален фактор на растеж) в гърдите. Съобщава се, че макроматозните гърди обикновено се състоят от мастна и фиброзна тъкан, докато жлезистата тъкан остава по същество стабилна. 

Макромастията се среща при приблизително половината от жените със синдром на излишната ароматаза (състояние на хиперестрогенизъм). 


Съобщава се, че хиперпролактинемията е причина за някои случаи на макромастия. Макромастията също се свързва с хиперкалциемия (смята се, че е следствие от свръхпроизводството на протеин, свързан с паратироидния хормон) и рядко системен лупус еритематозус и псевдоангиоматозна стромална хиперплазия. Забележително е също, че приблизително две трети от жените с макромастия са с наднормено тегло. В допълнение към ароматазата (както при синдрома на излишък на ароматаза), най-малко две генетични мутации (една в PTEN) са замесени в причиняването на макромастия. 

Няколко лекарства са свързани с гигантомастия, включително пенициламин, буциламин, неотетазон, циклоспорин, индинавир и преднизолон. 

 

 
 
 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар